تفاوت رنگ دکوراتیو و کاغذ دیواری در چیست؟

آیا تاکنون فکر کرده اید که تفاوت کاغذ دیواری با رنگ در چیست؟

همه ما دوست داریم خانه خود را زیباتر کنیم، اما مشکل این است که با توجه به دوام، زیبایی شناسی، نگهداری و قیمت نمی توان بین انتخاب کاغذ دیواری و رنگ تصمیم گرفت. در ادامه می خواهیم شما را با تفاوت های این دو بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید برای زیباترکردن دکوراسیون داخلی خود یک محصول مناسب را خریداری کنید.

تفاوت کاغذ دیواری با رنگ در نگهداری:

سطوح نقاشی شده به راحتی شستشو و تمیز می شوند و این موضوع برای خانه های دارای فرزند از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا نوشته ها و خط خطی های روی دیوار را به راحتی می توان تمیز کرد. با این حال، پوشش های دیگر تمایل به کثیف شدن داشته و یک خراش ساده می تواند به طور دائمی به آنها آسیب برساند. همچنین برطرف نکردن مشکل آن در زمان مناسب مناطق دیگر را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

تفاوت کاغذ دیواری با رنگ در کار:

نقاشی می تواند توسط صاحب خانه و بدون نیاز به مهارت خاصی انجام گیرد. از طرف دیگر، نصب کاغذ دیواری یک کار ماهرانه است و در صورت استفاده از نیروی کار غیر حرفه ای، امکان دارد با مشکلاتی مثل خوب نچسبیدن، برآمدگی و پارگی آن روبه رو شوید. رنگ زدن سطوح بسیار آسان تر بوده و به زمان و تلاش کمتری نیاز دارد. از طرف دیگر، چسباندن کاغذ دیواری نیاز به پوشاندن و رفع نقایصی از جمله سوراخ دیوار یا گچ کاری مجدد خواهد داشت؛ در حالیکه نقاشی بسیاری از این نقایص را به تنهایی پوشش می دهد. اگر خانه شما قدیمی است و نیاز به بهسازی زیادی دارد، نقاشی کردن آن عاقلانه تر بوده و علاوه بر آن، نمی توان از کاغذ دیواری در هر قسمت از ساختمان (به خصوص مناطق مرطوب مانند حمام) استفاده کرد.

 تفاوت کاغذ دیواری با رنگ در هزینه:

اگرچه هزینه واقعی به برند و کیفیت محصول بستگی دارد، اما کاغذ دیواری بسیار پرهزینه تر از رنگ است. با این حال، گزینه های ارزان تری نیز وجود دارد اما شاید همان تأثیر محصول با کیفیت را نداشته باشند. این موضوع را نیز فراموش نکنید که تعداد لوازم مورد نیاز برای نقاشی در مقایسه با کاغذ دیواری (که به چسب و مواد دیگر احتیاج دارد) کمتر است. با این وجود، رنگ ماندگاری بیشتری داشته و از این رو می توان به رغم هزینه اولیه بالا، به عنوان گزینه به صرفه تری شناخته شود. در صورت خراب شدن بخشی از کاغذ دیواری، ممکن است پیدا کردن یک جایگزین برای شما دشوار باشد؛ زیرا طرح ها و الگوها مدام تغییر می کنند و ناچار خواهید بود کل تصویر زمینه را تغییر دهید. در حالیکه برای نقاشی اوضاع فرق می کند و اگر بخشی از دیوار خراب شود، به راحتی آن را ترمیم خواهید کرد. اما آیا واقعاً باید یکی را انتخاب کنید؟ شما گزینه های دیگری از قبیل دیوارپوش هم پیش رو خواهید داشت، اما هزینه آن بسیار بالا بوده و ممکن است با بودجه شما همخوانی نداشته باشد.