رنگ سال 2021 (1400) چه رنگی است و علت انتخاب آن چیست؟

رنگ سال 2021 چه رنگی است؟

سال 2020 با تمام فراز و نشیب‌هایش در حال اتمام است و زمان آن رسیده تا رنگ سال 2021 را بدانیم.
موسسه پنتون طبق روال سال‌های گذشته رنگ سال 2021 را نیز معرفی کرده است. رنگی که قرار است بازتابی از سال پیش رو باشد.
روند انتخاب رنگ سال توسط پنتون، پروسه ای دقیق و نیازمند مقایسه و بررسی‌های بازار روز جهانی است. هر سال با نزدیک شدن به سال جدید، متخصصین رنگ شناسی در این موسسه تمام اتفاقات، حوادث و محصولات دنیا را بررسی می‌کنند و به دنبال رنگی می‌گردند که بتواند تاثیری موثر و چشمگیر بر جهان بگذارد. این بررسی‌ها می‌تواند شامل صنعت‌ سرگرمی‌های مختلف و تولیدات فیلم، هنر و هنرمندهای مختلف، صنعت مد و پوشاک، تمام شاخه‌های طراحی، حتی مقصدهای محبوب گردشگری و تحولات اقتصادی فرهنگی جهان باشد و در این مقاله میخواهیم بدانیم رنگ سال 2021 چه رنگی است.

این موسسه تصمیمی بسیار مفید را در زمانی بسیار پیچیده گرفته است تا طراحان مختلف از سراسر دنیا از آن استفاده کنند. این موسسه برای سال 2021 دو رنگ را انتخاب کرده است. رنگ سیمانی (طوسی بی‌نهایت خنثی) و رنگ آفتابی (زرد درخشان روشن) .

این اولین بار است که یک طیف خنثی (طوسی) به عنوان رنگ سال انتخاب شده است و همچنین دومین بار است که دو رنگ همزمان به عنوان رنگ سال انتخاب می‌شود. اولین بار در سال 2016 بود که صورتی کمرنگ و طیف آبی به عنوان یک ترکیب رنگی در سال انتخاب شدند.

ترکیب دو رنگ طوسی و زرد نمادی از این است که سال 2021 چطور پیش می‌رود و اهمیت همبستگی و کمک به همدیگر را نشان می‌دهد.
لوری پرسمن نایب رئیس پنتون درباره این رنگ می‌گوید: «این ترکیب رنگی بیانگر انعطاف‌پذیری، خوشبینی، مثبت‌اندیشی و امید است، چیزهایی که برای خلق کردن، تخیل کردن و تازه کردن اطرافمان به آن نیاز داریم.»
پریسمن می‌گوید: «این دو رنگ مستقل نشان‌دهنده این است که چطور عناصر مختلف با هم ترکیب می‌شوند و از امید و قدرت برای ما می‌گوید.»

انتخاب دو رنگ مستقل و بدون وابستگی به هم نشانگر آن است که ما چقدر به یکدیگر نیاز داریم تا بتوانیم همدیگر را کامل کنیم. سالی که در پیش رو داریم پر از ناشناخته‌ها و امید‌های بزرگ است. تمام شدن همه‌گیری کرونا، بهبود وضع اقتصادی و تمام شدن تبعیض‌های نژادی چیزی است که از سال دیگر انتظار داریم.
محدودیت‌های کرونا بر روی انتخاب رنگ سال 2021 نیز تاثیر داشته است. معمولا محققان موسسه پنتون برای انتخاب رنگ سال به کشورهای مختلف سفر می‌کرند و تحقیقات خود را انجام می‌دادند اما محدودیت‌ها باعث شد تا تحقیقات این دوره به صورت آنلاین و طی گفتگو با کارشناسان محلی و از راه دور انجام شود.
اما هدف نهایی آن تغییری نکرده است یعنی “انتخاب رنگی که بازتابی از فرهنگ لحظه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم باشد.”

به عنوان مثال رنگ سال 2020 آبی کلاسیک بود که رنگی آرام‌بخش برای مقابله با اضطرابِ ورود به دهه‌ای جدید بود. رنگ سال 2021 نیز ترکیبی از ثبات، قدرت و امید است تا ما را برای ارتباط نزدیک با یکدیگر، واکسن کرونا و بهبودهای اقتصادی آماده کند.

چرا زرد و طوسی به عنوان رنگ امسال (2021) انتخاب شد؟

حال که میدانیم رنگ سال 2021 چه رنگی است علت انتخاب آن را میگوییم.
سال 2020 پر از بلاتکلیفی و تردید بود. سالی که با همه‌گیری کرونا تاثیر بزرگی در سبک زندگی و آرامش انسان‌ها گذاشت. بنابراین ما به رنگی نیاز داریم که برای ما آرامش و تسکین و قدرت را هدیه بیاورد.
طیف رنگ آبی در دو دهه گذشته بارها انتخاب شده بود اما آخرین باری که رنگ زرد انتخاب شده بود در سال 2009 بود. سالی که جهان با بحران اقتصادی روبرو بود و این بحران تاثیر شدیدی بر آمریکای شمالی، جنوبی و اروپا گذاشته بود و جهان به رنگی نیاز داشت تا دوباره بتواند انرژی و نشاط را تجربه کند.

زمانی که رنگ آبی کلاسیک برای سال 2020 انتخاب شد هنوز همه‌گیری کرونا آغاز نشده بود اما این رنگ نمادی برای ورود به دهه جدید و نمادی از مرهم برای ناآرامی‌ها و استرس‌ها بود. انتخابی که به صورت اتفاقی کارایی خود را نشان داد. در سال 2000 نیز طیفی از رنگ آبی به نام سیرولین انتخاب شده بود. در این سال یک باگ کامپیوتری به نام باگ Y2K وجود داشت که تاثیر بزرگی بر دنیای دیجیتال می‌گذاشت.

ایزمن مدیر اجرایی پنتون در مورد سال 2000 می‌گوید: «حسی دوگانه‌ای در جهان وجود داشت. ترس از اتفاقی که قرار بود رخ بدهد بنابراین این رنگ را انتخاب کرده بودیم تا مرهمی برای این ترس‌ها باشد. رنگی آسمانی که به ما می‌گوید هنوز آینده‌ای وجود دارد و باید به جلو نگاه کنیم»

رنگ‌های سال همیشه ارتباط زیادی با وقایع موجود داشته است. مثلا رنگ سال 2019 مرجانی بود و قصد داشت تا توجه جهان را به مرجان‌های دریایی که در حال انقراض هستند جلب کند. یا در سال 2016 و با توجه به اتفاقات انتخاب ریاست جمهوری آمریکا رنگ سبز به عنوان نمادی از شروعی تازه انتخاب شد.

استفاده از رنگ سال 2021:

ترکیب قدرت و مثبت اندیشی این دو رنگ قرار نیست همیشه برابر و مساوی باشد و می‌توان با ترکیبی دلخواه از این رنگ‌ها در صنعت فشن، زیبایی، طراحی خانه، طراحی محصول یا بسته بندی استفاده کرد.
این رنگ طوسی در RGB با ترکیب عددی:

R
147
G
149
B
151

کد رنگ خاکستری سال 2021 | 1400

و در سیستم HEX با شناسه #939597 شناخته می‌شود.
رنگ زرد امسال نیز در سیستم RGB با عددهای

R
245
G
223
B
77

رنگ زرد سال 2021 | 1400

و در سیستم HEX با کد #F5DF4D شناخته می‌شود.

استفاده در طراحی منزل:

ترکیب رنگ سال 2021 برای استفاده در داخل منزل نیز بسیار کاربردی است و حس مثبت اندیشی و طلوع را منتقل می‌کند. می‌توانید از این ترکیب رنگی برای رومیزی، دستمال و وسائل خانه مانند بالش‌ها یا کوسن‌ها استفاده کنید.
حتی می‌توانید ورودی خانه را با نوری زرد رنگ‌آمیزی کنید تا حس گرم خوش‌آمدگویی را منتقل کنید.
برای انتخاب گیاه مناسب برای هر فضای از خانه خود حتما مطلب روش چیدمان گلها در خانه را بخوانید.
همچنین برای طراحی منزل یا محل کارتان می‌توانید از ترکیب گل‌های طوسی و زرد استفاده کنید.

در مجموع در این مطلب سعی کردیم، اطلاعاتی از اینکه رنگ سال 2021 چه رنگی است و علت انتخاب آن چیست را در اختیار شما گذاشته باشیم؛ اما چنانچه در حین خواندن، سوالی به ذهنتان رسیده است اما پاسخ آن را نیافته‌اید یا نیاز به مشاوره گیاه دارید، از طریق بخش نظرات زیر همین مطلب سوالات خود را با کارشناسان گُل‌سِتان درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.